Udržitelné Vánoce: Jak ušetřit vaši peněženku i přírodu
Zodpovědný rozhodně neznamená nudný, komplikovaný či drahý. Zamyslete se, co se všemi dárky, zbytky balících papírů a bytovými doplňky bude, až si odslouží svých pár svátečních dnů? Jak si lze Vánoce užít naplno avšak s rozumem? Co je to vlastně ta udržitelnost a jak šetřit přírodu i mimo Vánoce?
DŘEVĚNÉ BROŽE - PŘÍVĚSKY - NÁRAMKY - PONOŽKY - NÁHRDELNÍKY
10 kroků, které ušetří vaši peněženku i přírodu
- Dekorujte svůj domov přírodními ozdobami
- Zvolte na stromeček raději LED světýlka
- Vypínejte světýlka, když nejste doma nebo když spíte
- Teple se oblečte a nepřetopujte svůj domov
- Pečte všechno cukroví najednou v jeden den
- Nakupte jen tolik jídla, abyste byli syti, ale nepřejídali se
- Suroviny shánějte z lokálních zdrojů, ne zahraniční dovoz
- Kupte každému jen jeden dárek, ale kvalitní a osobní
- Balte dárky do recyklovatelného papíru
- Stromeček vezměte z půjčovny či kupte z prořezávek
Nadspotřeba je nebezpečná možná právě proto, že nejde na první pohled vidět. Proč by vás mělo téma tvorby odpadu zajímat?
Výzdoba domova
Výroba vlastních dekorací zaručí, že váš domov bude vypadat pokaždé jinak, pokaždé unikátně. Pro inspiraci netřeba chodit daleko. Může se jí stát cokoliv, co příroda nabízí, ať už to jsou šišky, ořechové skořápky či větvičky stromů. Také zabere jen pár kliků na internetu, které vás mohou dovést ke skvělým nápadům. Například Pinterest přetéká návody na výrobu domácích dekorací z přírodnin, které můžete najít na vaší zahradě.
Vánoční stromeček
Pokud si myslíte, že koupí umělého stromečku šetříte přírodu, mýlíte se. Pro jeho výrobu je třeba obrovské množství energie. Navíc se do budoucna vytváří více syntetického odpadu. Pokud již umělý stromeček doma máte, snažte se jej využít, jak nejvíc to půjde. Co se živého stromku týče, pojďme se podívat na šetrné varianty jeho získání.
- Stromky s certifikací FSC (Forest Stewarship Council) pochází z šetrně obhospodařovaných lesů.
- Stromky z prořezávek nejsou uměle pěstovány, a navíc by byly dříve či později vysekány tak či onak.
- Z plantáží pochází většina stromků. Při růstu mají dostatek prostoru, proto mají krásný tvar.
- V půjčovně si online zvolíte strom, který vám přivezou i odvezou a vy se tak o nic nemusíte starat. Tento stromeček si můžete objednat naprříklad ZDE.
- Stromek v květináči má tu výhodu, že jej můžete následně vysadit do přírody a nestarat se o odpad.
Co se stromkem po Vánocích? Zjistěte si podrobné informace na webových stránkách nebo úřadě konkrétní obce. Většina organizuje speciální svoz. Dále je možnost stromek odevzdat ve sběrném dvoře či kompostárně. Větve se pak často používají k přikrytí výsadby, coby štěpka nebo kompost.
Vánoční dárky a jejich balení
Kdybyste každému člověku mohli dát pouze jeden dárek, co by to bylo? Asi byste si nákup daleko více rozmysleli. Pokud si nejste jisti, co pořídit, voucher je sázka na jistotu. Obdarovaná osoba si pak svůj vysněný produkt vybere sama. Při nákupu dárků si položte tyto otázky:
- Je to věc, kterou daná osoba opravdu chce a využije ji? Jaké má záliby a koníčky?
- Je produkt kvalitní s transparentním procesem výroby? Bude sloužit dlouhá léta?
A co balení? Nejlepší cestou je znovu použít balící papír z předešlých oslav či svátků. Proto je výhodnější zvolit spíš dárkové tašky, které se lépe skladují a usnadňují opětovné použití. Při nákupu nového balícího papíru koukejte po tzv. „havana“ nebo „šedáku“, tedy klasickém papíru na balíky. Lze jej sehnat v každém papírnictví. Balící papír, jaký známe, je recyklovatelný pouze z 20-30 %, zatímco u zmíněného „šedáku“ je to 100 %. Zcela se vyhněte celofánu, který se k recyklaci vůbec nehodí.