Příroda jako zdroj inspirace pro vánoční dekorace i dárky
Zelená je jedna z tradičních vánočních barev. Významově se však nemusí jednat pouze o odstín, ale především o soulad člověka s přírodou. I během příprav na Vánoce můžete přemýšlet šetrněji a zahrnout udržitelnost do každého rozhodnutí, ať už nakupujete dárky či dekorujete domov.
Přichází nejlepší doba na to myslet ekologicky a opravdu udělat vstřícný krok k přírodě. V období, kdy na všechny padá největší nákupní horečka a potřeba mít doma vše, co se třpytí, je více než kdy jindy nutné se na chvíli zastavit a popřemýšlet, co vše koupí oněch dárků a dekorací můžete způsobit. Zodpovědný navíc rozhodně neznamená nudný, složitější či dražší!
Vyzdobte si dům přírodními ozdobami
Zde lze zkrátka říct, že stačí být kreativní. Ozdoba může být naprosto cokoliv. Váš vánoční stromeček můžou rozzářit například slaměné dekorace či sušené ovoce. Získá tak nejen decentní vzhled, ale také se můžete těšit z aroma, které krásně provoní celou domácnost. Inspirací se může stát cokoliv, co příroda nabízí, ať už to jsou šišky, ořechové skořápky či větvičky stromů. Zamyslete se a zjistíte, že spoustu věcí, které se mohou stát ozdobami, máte vlastně již doma nebo na zahradě. Ručně vyráběné kousky navíc přinášejí o tolik více radosti! Budete mít dobrý pocit z vlastní nápaditosti, z dobrého skutku, a navíc ulevíte peněžence.
Inspirujte se například zde:
http://homestylecz.blogspot.com/2017/11/diy-vanocni-ozdoby.html
http://www.blogzrzky.cz/2017/11/advent-diy-prirodni-dekorace-giveaway.html
Zvolte šetrnější cestu při koupi vánočního stromečku
Každoroční dilema. Pořídit si stromek živý nebo umělý? Koupit si jej již nařezaný či v květináči? A kde? Pro odpovědi na tyto otázky není třeba chodit daleko. Vlastně úplně stačí používat zdravý, selský rozum a nenechat se zlákat první nabídkou, která vám cvrnkne do nosu. Jako u všeho, co nakupujete, je třeba se na moment zastavit a zajímat se, odkud stromeček vlastně pochází. Pak už je jen na vás, jestli chcemt zvolit tu nejekologičtější cestu a koupit si jej z pěstebních prořezávek, nebo vám stačí vědomí, že vyrostly v lese s údržbou šetrnější k přírodě. Koukněte na náš další článek, kde se tématem zabýváme více.
Přemýšlejte při nákupu dárků
Úplně první myšlenka při vymýšlení perfektních dárků by vás měla zavést k zamyšlení se, co vaši nejbližší vlastně opravdu využijí. Pokud si odpovědí nejste jisti a víte, že byste mohli zbytečně investovat do věci, která bude po Vánocích sloužit pouze jako lapač prachu, zvolte raději dárkový voucher, díky němuž si může daná osoba vybrat svůj vysněný produkt sama. Možná to zprvu může vypadat příliš jednoduše až odbytě, ale co to pojmout úplně jinak? Na obálku můžete například napsat vzkaz, který vše vysvětlí: „Protože máš výjimečný vkus…“ nebo „Pro ty, kteří nikdy nic nechtějí…“
Zjistěte si o výrobcích více. Dárky, které v sobě skrývají příběh, dělají daleko větší radost. Zkuste se na chvíli zastavit a kouknout, jak transparentní je proces výroby u firmy, kterou se chystáte podpořit. Ujistěte se, že naplňuje hodnoty, se kterými se dokážete sžít. Vánoce jsou navíc skvělou příležitostí pro podporu menších, lokálních značek, u kterých vidíte, kdo výrobky opravdu tvořil. Produkty jsou od těchto výrobců mnohdy daleko kvalitnější a vydrží i dlouhá léta.
To jsou například i stěžejní hodnoty u nás v BeWooden. Snažíme se dodržovat pravidlo, že i náš zaměstnanec je naším pánem. Tvoříme pracovní podmínky takovým způsobem, aby se mohl do práce upřímně těšit a tvořil s radostí a láskou. Protože věci se dají dělat i jinak – poctivě.
I balení lze dělat šetrněji k přírodě
Shodneme se, že nejlepší cestou je znovu použít balící papír z předešlých oslav či svátků. Lepší cestou jsou možná i dárkové tašky, které se přece jen skladují lépe a navíc ušetří spoustu práce. Pokud se nákupu nového balícího papíru však nelze vyhnout, zkuste se například koukat po tzv. „havana“ nebo „šedáku“, tedy klasickému papíru na balíky. Lze jej sehnat v každém papírnictví. Je vyroben téměř výhradně z recyklovaného materiálu a následné zpracování není zatíženo barvami. Na první pohled se nejedná o atraktivní záležitost, avšak s trochou fantazie a pár přírodními ozdůbkami se z něj může stát vysoce trendy záležitost.
Balící papír, jaký známe, je recyklovatelný pouze z 20-30%. Zatímco u zmíněného „šedáku“ je to 100%. Zkuste se ale vyhnout celofánu, který se k recyklaci vůbec nehodí. Podobně je na tom i většina dárkových tašek. Ty luxusnější jsou totiž potaženy tak zvaným laminem, jemnou plastovou folií na povrchu. U ostatních je recyklace sice možná, ale stále vysoce náročná na energii i čas.
Radost lze přece vytvořit i bez vytvoření hromady zbytečného odpadu. V hlavní roli je během štědrého večera nápaditost a laskavost, kterou jsou dárky obestřeny. Zkusme se letos navrátit k základům, na kterých Vánoce stojí a zapomenout na přehnané konzumní nároky. Vezmětete do ruky pár větviček, šišek, přírodní provázek a jde se tvořit!