6 tipů, jak produktivně plánovat
Správné plánování je klíčovou ingrediencí každého velkého úspěchu. Ať už má člověk pro své projekty vyhrazen týden, měsíc nebo rok, času se zdá být vždy málo a práce naopak přespříliš. Proto je třeba plánovat chytře a s rozvahou. Sepsali jsme pro vás naše tipy na produktivní organizaci svých cílů.
„Plánovat znamená přenášet budoucnost do přítomnosti, abyste pro ni mohli něco udělat už dnes.”
– Alan Lakein
1. Ujasněte si účel svého cíle
Pokud je vám jasný záměr vaší cesty, máte zpola vyhráno. Pokud se někdy náhodou stane, že zabloudíte, stačí si opět vzpomenout, proč jste se na onu stezku vůbec vydali. Produktivní plánování zkrátka vyžaduje, abyste věděli, čeho se snažíte dosáhnout ještě předtím, než vůbec začnete. Před každým novým projektem si proto zodpovězte, jakého výsledku se snažíte docílit a jaký je další krok, který vás k němu může nasměrovat.
2. Vypěstujte si pevnou vizi
Správně stanovená vize vám umožní oslavovat ve chvílích, kdy je k oslavám skutečně důvod. Každá akce, kterou podniknete, by měla být měřitelná, abyste mohli zaznamenat progres. Nevytvářejte proto mezi jednotlivými úkoly příliš velké schody. Malé krůčky, které se na sebe budou postupně nabalovat vám nejen zajistí neustálý přehled a kontrolu, ale také si pečlivě vypěstujete pevný základ do budoucna.
3. Branstorming nápadů
Všimněte si, že v podnadpisu nezmiňujeme brainstorming „dobrých“ nápadů. Produktivní plánování je často narušeno ve chvíli, kdy lidé začnou hodnotit své nápady ještě předtím, než je vysloví. Nejenže se takovým přístupem naruší tok myšlenek, navíc pak nelze pracovat objektivně. Brainstorming by měl být volnomyšlenkářský, bez kritiky a neohebné struktury. Nechte svou fantazii proudit. Stanovte si časový limit, během kterého zapíšete vše, co vás napadne, ať vám to přijde sebešílenější.
4. Dejte svým myšlenkám tvar
Po brainstormingu dejte své hlavě malou pauzu na pročištění. Jakmile si odpočinete, můžete se vrátit zpět ke svým zápiskům a začít s jejich hodnocením. Nezbavujte se nadobro poznámek, které nyní považujete za zbytečné. Přesuňte je do složky, kde časem uzrají, a vy se k nim v budoucnu třeba opět vrátíte. Naopak všem dobrým idejím přidělte strukturu. Specifikujte, kdo vám pomůže s jejich docílením, kdy je třeba mít splněno a také v jakém pořadí. Produktivní plánování vyžaduje také sebereflexi. Je nutno si uvědomit, které úkoly zvládnu sám a které je naopak třeba delegovat.
5. Pusťte se do práce
Teď přichází čas, kdy se zvedáte od stolu a skutečně něco uděláte pro naplnění svých ambicí. Ujistěte se ještě jednou, že máte vše rozplánováno správně, abyste každou akci mohli uskutečnit ve správný čas. Networkujte, nechte si poradit a inspirujte se odborníky. Obklopte se lidmi, kteří jsou lepší než vy a vzdělávejte se prostřednictvím jejich znalostí. Každá nová zkušenost může s vaším dosavadním plánem zahýbat a posunout ho na novou úroveň.
6. Neustále se kontrolujte
Není pravděpodobné, že byste dlouhodobý plán splnili na 100 %. Někdy se zkrátka stane, že nás cesta zavede o kousek vedle. Plán máte od toho, abyste se při každém výkyvu měli čeho chytit. Pravidelná kontrola je nesmírně důležitá. Produktivní plánování není jednorázová záležitost. Jedná se o proces, který si žádá neustálou pozornost. Jen tak můžete vidět své pokroky, efektivitu práce, ale také případné chyby.
Správné plánování svých akcí vám může ušetřit moře času. Samo však příliš mnoho chvil nezabere. Jedná se o hodnotnou dovednost, která vám umožní jít svou cestou bez nadbytečného stresu a obav. Dá se navíc aplikovat na jakoukoliv aktivitu, ať už se jedná o vaši práci, školní projekt či osobní záležitosti. Život je poskládán z mnoha specifických projektů, ať už malých či větších, a je jen na vás, jak moc si z nich chcete odnést.