Příběh BeWooden produktů, 2. díl: Na skok do dílny
Odkud se bere materiál pro naše produkty jste si již mohli přečíst ZDE. Tady cesta jedinečných módních doplňků však jen začíná! Co se s voňavým dřevem či pravou hovězí kůží děje dále, když se dostane do šikovných rukou švadlenek, šperkařek a dalších řemeslníků? Naše bloggerka Katka se na den stala součástí výrobních procesů v BeWooden dílně a získala tak možnost nahlížet řemeslníkům takříkajíc přes rameno. Pojďte se společně s ní vydat na místo, kde se každý den dopisuje další část příběhu vašich oblíbených produktů.
Začátek nezapomenutelného zážitku
Z domu do BeWooden dílny v Rychalticích to mám kousek, jen co by dřevěný motýlek doletěl. Počasí mi taky přálo, tak jsem se za lidmi do výroby vydala na kole. Cestou mě výhled na probouzející se podhůří Beskyd naladil na tu správnou vlnu. Není se čeho bát, do dílny nejedu poprvé a vím, že dělat zde rozhovor v žádném případě nebude problém. Stejně tak jsem si jistá, že mě čeká pěkně veselé dopoledne.
Hned po vstupu se mi mé tušení potvrdilo. Až jsem si říkala, zdali na mé otázky budou mít čas. Mezi pracovními stoly lítaly naše švadlenky Pavla s Jarkou a snažily se přijít na lepší způsob lepení nových kožených peněženek a vizitkovníků. Jen během té chvíle, kterou jsem s nimi strávila, vyzkoušely snad tři nové postupy. Stála jsem opodál vybavena jen zápisníkem, tužkou a kupou zvídavých otázek a sotva stíhala vnímat vše, co se kolem mě děje. Mezi řezáním a lepením jednotlivých částí černé hovězí kůže mi s úsměvem a vtipem vyprávěly svůj BeWooden příběh.
Nečekaný začátek cesty, který vedl do BeWooden
Cesta mnohých švadlenek a šperkařek do BeWooden dílny začíná dobrými sousedskými vztahy. Míša mi během přípravy dřevěných spojů, které později přijdou na kšandy, s úsměvem vyprávěla, že o značce věděla již z dřívějška. Ani ve snu by ji však nenapadlo, že vznikala o pár domů dále. Jarka, která zrovna kontrolovala, jestli je na již hotových kšandách vše, jak má být, se mi zase svěřila, že něco tvořit rukama jí bavilo od mala. Dobré známky ve škole ji však tehdy zavedly na jinou cestu, a tak si svůj malý sen plní až nyní.
Vlastně ani nejsou k práci rukama vyučené, málokdo v této dílně je. Zkrátka byly šikovné, uměly pracovat s šicím strojem a něco vytvářet je bavilo. Během té doby, kterou strávily v BeWooden se navíc naučily pracovat i s jinými materiály. Nyní už dokáže většina z holek v dílně pokrýt nejen našívání látky na dřevěné motýlky, ale i obsluhu gravírovacího stroje, výrobu šperků nebo práci s drobnými kusy kůže. Je to tak příjemnější. Práce díky tomu nemusí být stereotypní a každý den se tak popřípadě mohou vystřídat a vzájemně si vypomoci.
Když člověk dělá něco, v co opravdu věří…
Atmosféra je zde opravdu nepopsatelná. Ráda se tady vracím. Všichni mají spoustu práce, a přesto mi s úsměvem zodpovídají všechny dotazy. Ptala jsem se, zdali je v okolí podobných dílen více. Jestli by tedy měly možnost vyzkoušet i něco jiného, kdyby na to přišlo. Překvapila mě odpověď, že o práci se švadlenky až tak bát nemusí, není jich totiž mnoho a pokud chtějí, vždy se něco najde. Z BeWooden dílny by však jen tak neodešly, skvělý kolektiv by se totiž podle nich hledal jen stěží, stejně jako hodnoty, které značka představuje.
Zároveň je zde cítit i náklonnost k samotným výrobkům. Práce vypadá hned jinak, když člověk vyrábí něco, v co opravdu věří. Všichni zde vlastní alespoň zvířecí brož či dřevěný náramek, který si rádi vezmou mezi lidi. Šperkařka Anežka mi však během doby, kdy navlékala další z náramků, vyjmenovala produktů, které vlastní, daleko více. Nejvíce si však oblíbila něžné pudrové psaníčko. Užívá si chválu, jež se jí z okolí dostává, pokaždé, když si jej vezme.
Zajímavé příběhy, které v BeWooden pomáháme dotvářet
Malá zajímavost na závěr. Zeptala jsem se, jestli mívají od zákazníků často speciální prosby, například co se gravírování týče. Ani nevěděly, kde začít. Zajímavých nápadů pro vylepšení produktů chodí spousta. Kupříkladu, nedávno se rozmohlo posílat do dílny část látky ze svatebních šatů nebo ze zkrácených kalhot ženicha s prosbou ušít z ní mašli na dřevěný motýlek, který si poté ženich vezme na sebe ve svůj velký den. „Líbí se mi ten nápad. Je to krásná tradice. Jen by mohli posílat větší kusy látky,“ dodala s úsměvem Pavla.
Oceňují však každý nápaditý vzkaz, který se zákazník rozhodne na objednaný produkt vygravírovat. Výrazně to zpříjemňuje práci, nutí přemýšlet nad příběhem, který se za nápisem skrývá. Kam asi doplněk s tajným vzkazem poputuje? A k jaké příležitosti? Práce se tak lehce mění z povinnosti na srdcovou záležitost.
Nyní před námi stojí již hotový výrobek. Co se ještě musí stát, aby se dostal až k vám? V příštím díle se pro změnu podíváme pod ruce holkám z kreativního týmu. Plánování kampaní, uvádění nových produktů, příprava grafiky, psaní článků… Kolik kroků musí ještě doplněk ujít, než jím budete moct obohatit váš outfit?