Příběh BeWooden produktů, 1. díl: Odkud se bere materiál?
Než poprvé použijete náš produkt, čeká ho dlouhá cesta. Ta ovšem nezačíná u nás v dílně. Příběh produktu BeWooden se rodí uprostřed divoké přírody, odkud veškerý materiál pochází. Naše hodnoty a postoj k přírodním krásám je však jasný a kvůli jedinečným doplňkům lesy kácet nehodláme. Odkud se tedy materiál nejen na dřevěné doplňky bere?
Pro jednoho odpad, pro druhého poklad
Napříč Českou republikou je spousta dílen, kde se pracuje s velkými kusy materiálů, ať už to jsou látky nebo dřevěné fošny. Dá se pochopit, že například při výrobě velkého nábytku už je pár drobných odřezků jen nepotřebný přebytek. Avšak v něčem, co pro jednoho může znamenat odpad, může další vidět prostor pro realizaci skvělých nápadů. A tak to vypadá i u nás v BeWooden – snažíme se využívat část nadbytečných odřezků z dílen napříč Českem a pousmíváme se nad faktem, že z kusu dřeva, který byl stolařem považován za již nepoužitelný, jsme schopni stvořit dalších deset dřevěných motýlků. Vdechujeme tak nový život kusům, které by bývaly vyhozeny či zpracovány do dřevotřísky.
Limitované edice ze speciálního dřeva
V průběhu let, kdy pro vás tvoříme jedinečné doplňky však již několikrát nastaly situace, kdy jsme měli možnost vyrábět z opravdu výjimečného dřeva. Vzpomínáte například na unikátní vinnou kolekci motýlků, kteří byli stvořeni ze sudů vinařství Špalek? Ještě teď rádi vzpomínáme na ono krásně přírodně zbarvené dřevo nasáklé vůní kvalitního vína.
Nebo pamatujete, jak jsme spojili síly s lidmi stavějícími střední školu v Africe a ze střechy staré budovy jsme stvořili další jedinečnou kolekci Made by Africa? Koupí doplňku jste pak mohli projektu pomoci i vy sami. A vlastně pořád můžete! Koukněte TADY.
Kvalitní doplňky mohou být jen z kvalitní kůže
Přestože je pro nás dřevo stále alfou a omegou, vše se z něj vyrobit nedá. Zároveň je naší vizí zastřešit řemesel co nejvíce, a proto byla volba kůže jako dalšího materiálu přirozeným následujícím krokem. Nemuseli jsme pro ni však z podhůří Beskyd chodit daleko, dodavatele jsme si našli o kousek vedle, na Valašsku. Dali jsme si však záležet, aby byla opravdu kvalitní, s čímž souvisí i proces vyčiňování. Správně vyčiněná useň je více odolná vůči vlhkosti, vyšším teplotám, ale i účinkům bakterií.
Většina kožených produktů, které si dnes člověk koupí, je chromočiněná. Jedná se o moderní metodu činění za pomoci chromitých solí. Trvá kratší dobu a je méně náročná než třísločinění, které se používá k ošetření naší kůže. Jedná se o nejstarší metodu vyčiňování usní. Činidla jsou zde organické látky vyskytující se v přírodě, nejčastěji jsou to kůry stromů, popřípadě listy či kořeny rostlin. Jejich vyluhováním se získají výtažky, které se dají použít k přímému činění. To může trvat až několik týdnů. Kůže je pak těžká a pevná, jako stvořená pro šikovné a pracovité ruce našeho ševce, Pavla.
Podporujeme značky se stejnou vizí
Firmy, které také vyrábějí poctivou řemeslnou prací, nebereme jako konkurenci. Naopak nás vždy potěší, když vidíme, že v tom nejsme sami a jsou zde i další, kteří dokáží ocenit kouzlo řemesla. Právě proto jsme již nejednou během naší existence právě s takovými firmami navázali spolupráci. Ať už to byla firma Tonak vyrábějící klobouky, díky které jsme mohli být svědky okolo 150 výrobních procesů, nebo třeba firma Kazeto s dlouholetou tradicí, jež nám pomohla pro klobouky navrhnout kvalitní rukodělné krabice.
Jaký je další krok?
Správným výběrem materiálu to celé však jen začíná. Náš produkt čeká ještě dlouhá cesta, než se dostane do vašich rukou. V příštím díle vás naše bloggerka Katka vezme na den do dílny. Na chvíli se tak sami budete moct stát součástí našich výrobních procesů a získáte možnost popovídat si s těmi, kteří pro vás jedinečné doplňky každý den tvoří.