Den Afriky: Jak pomáhá BeWooden africká edice?
Už to bude téměř pět let od doby, kdy naše edice “Made by Africa” spatřila světlo světa. Koupí produktu přispívá každý zákazník určitou částku na rozvoj nejen vzdělání, ale celkové úrovně života v africké obci Mpanga v Tanzanii. Pojďte se s námi podívat, co se za tu dobu zvládlo vybudovat.
Jaký je život v africké Mpanze?
Nacházíme se v jihovýchodní Tanzanii v obci, která více než čtyři tisíce obyvatel. Z tohoto počtu se vzdělání dotýká pouhé stovky, a to navíc mluvíme pouze o tom základním. Na střední školu místní ještě do nedávna neměli ani pomyšlení. Důvodem může být nedostatek financí či obtížná rodinná situace. Především je ale v mnohých částech Afriky odborné středoškolské vzdělání nedostatkové zboží kvůli malých kapacit školství. Naprostá většina dospívajících tedy ukončí svůj studentský život ještě dříve, než stačí skutečně začít a než si jsou schopni zvolit odpovídající zaměstnání.
Hlavními představiteli obce jsou zde otec Dotto a otec Norbert, kteří jsou jakýmsi tmelem zdejších komunit. Snaží se pomoct jakýmkoliv způsobem, aby mohli zvýšit úroveň obyvatel. Přikládají svou ruku k dílu nejen během výstavby nové střední školy, ale například také při hledání možností přívodu pitné vody. Na životě v Mpanze jsou navíc závislé další čtyři přilehlé obce (Utengule, Iduindembo, Luvambo a Ngalimila), jejichž obyvatelé již dnes do nové školy dochází.
Jakým způsobem BeWooden pomáhá?
Před dvěma lety jsme se stali součástí projektu organizace Ifakara, jehož cílem bylo vybudovat v obci novou střední školu se státní akreditací s kapacitou přibližně 40 žáků. Do BeWooden dílny se na základě této spolupráce dostalo mahagonové dřevo ze střechy staré africké školy a začala vznikat naše limitovaná edice. Design unikátních dřevěných motýlků dokonce tvořili známí afričtí blogeři a Dandy gentlemani, Loux the Vintage Guru a Tony Maake. Naši zákazníci pak každým zakoupeným kusem přispěli určitou částkou právě na výstavbu plánované střední školy. Projekt stále probíhá, a vy tak můžete stále přispět. Prohlédněte si doplňky, jejíž koupí můžete darovat radost TADY.
Díky vám už jsme prostřednictvím naší africké edice celkově dosáhli částky přes 60 000 Kč. Děkujeme!
Jak to v Mpanze vypadá dnes?
V rámci školy se již podařilo postavit celkem šest budov. Jedná se o dvě učebny, administrační blok, ubytovnu pro dívky a dále budovy se sociálním zařízením pro dívky i chlapce. Vytrvale se pracuje i na laboratoři, ve které už dokonce stojí pracovní stoly, ale další stavební práce přicházejí velmi pomalu kvůli získávání a dovážení drahého materiálu. Škola je však již v provozu a navštěvuje ji celkem 37 žáků, kteří se zde učí řádně svůj národní jazyk – svahilštinu, dále také matematiku, fyziku, chemii, občanskou výchovu, biologii, geografii a dokonce i angličtinu.
Kromě zabezpečení dostatečného vzdělání se však obec také zabývá problematikou pitné vody. Probíhá zde snaha dovádět ji do všech škol, které zde fungují, což je kromě střední školy také základní a mateřská. Zároveň zdejší usilují, aby ji mohli využívat mniši a jeptišky zdejší farnosti, ale také místní ošetřovna. „Vyvrtali jsme velkou jámu a nyní se už jen snažíme vymyslet, jakým způsobem vytvořit síť kanálů tak, aby se voda dostala k obydlím. Otázka filtrace vody je těžká a my jsme stále v procesu řešení. Ne vše jde podle plánů kvůli nedostatku financí. Jsme závislí na darech dobrodinců,“ říká o projektu otec Norbert.
Pokud vás průběh snažení v Mpanze zajímá více, můžete sledovat buď přímo webové stránky organizace Ifakara nebo jejich Facebook, na který jsou přidávány nejaktuálnější fotografie a informace z místa dění. Podívejte se ZDE.