ZERO WASTE
Svou spotřebou ničíme nejen planetu, ale hlavně sami sebe
V BeWooden jsme si letos stanovili předsevzetí. Předsevzetí, které posílí nás – členy týmu, a v další řadě naši planetu Zemi. Nechceme totiž jen zodpovědně tvořit naše produkty, ale také žít s úctou k přírodě. Proto se letos každý v naší kanceláři pokusí udělat krok k menší osobní spotřebě a snížení množství vyprodukovaného odpadu.
Zachraňujeme přírodu nebo sami sebe?
Život na planetě Zemi se vyvíjel více než tři a půl miliardy let. Od té doby ušla matka příroda značný kus cesty – vyvíjela se, tvarovala a především se obdivuhodně přizpůsobovala každé zdánlivé překážce, která se na její stezce vyskytla. Většina naší fauny a flóry by jen stěží přežila v podmínkách před miliony let a kdo ví, zdali by se pravěcí tvorové lehce adaptovali těm dnešním.
Stačí se podívat na nás samotné a zhodnotit vše, co jsme díky divům přírody dokázali. Během tří milionů let jsme si podmanili celý svět, prozkoumali i ty nejzapadlejší končiny a vynalezli věci, které by našim předkům připadaly jako čistá magie. To, čeho jsme v dnešní době schopni se opět nepřičítá naší vynalézavosti, ale zákonitostem matky přírody. V průběhu naší cesty jsme se díky získaným schopnostem dostali na první příčky nepřátel všech ostatních živých tvorů, a to včetně těch, které doposud žádné přirozené nepřátele neměli. Možná dokonce i nás samotných.
Objemem spotřeby, k jakému jsme se jako společnost dostali, nepřetváříme pouze naše prostředí, ale především nás samé. Věděli jste, že plast je dnes již součástí potravinového řetězce? Je dost možné, že voda, kterou právě teď popíjíte, obsahuje mikroplasty. Stejně jako je v sobě mohla mít ryba, kterou jste měli na oběd. Děsivé, že? Již mnohokrát jsme se v naší historii ale mohli přesvědčit, jak silná příroda je a věříme, že se dokáže za pár set let vyrovnat i s tímto – přizpůsobit se. Otázkou je jak a jestli se nám výsledek bude líbit. Ať tak či onak, prozatím si s lidským způsobem konzumace přírodních zdrojů poradit neumí, a my tak pomalu ničíme pouze sebe, jelikož bez přírody, jak ji známe, fungovat nedokážeme. Co vše jsme ale schopni obětovat pro svou záchranu?
Odpadky jsou problém, přestože u nás nemusí jít hned vidět
V podstatě se dá říct, že kdyby se někdo ve střední Evropě absolutně vyhýbal jakýmkoliv médiím, nemusí mít vůbec tušení, jak velkému problému čelíme. Odpadky vyhodíme do koše a nějakým kouzlem do dalšího dne zmizí. Žádná věda. To však ještě neznamená, že se nás to nijak přímo netýká. Odpad se totiž snadno dostane do ovzduší, půdy a především vody.
Pouhá recyklace nestačí
Recyklace se dnes již stala výmluvou, kterou omlouváme svou extrémně vysokou spotřebu. Ale pouhé recyklování odpadků naši planetu nespasí. Vyžaduje totiž ohromné množství zdrojů a energie. Jejím výsledkem je navíc velmi často produkt, který sám o sobě už znovu recyklovatelný není, a ani sám proces se neobejde bez odpadu. K tomu všemu je ještě nutno dodat, že ne všechno, co vyhodíme do správné popelnice na tříděný odpad je recyklovatelné. Spousta produktů, které denně používáme je složena ze směsí různorodých a především těžko oddělitelných materiálů. Výsledkem recyklace je tedy stále velké množství odpadu. Sice je ho méně, ale náš problém stále existuje.
Náš hlavní fokus by tedy měl být na snížení celkové produkce odpadků.
Toho se dá docílit i těmito pěti „R“:
A přitom stačí jen přemýšlet…
Jak se k tomu staví BeWooden?
Celou naši tvorbu provádí myšlenky na udržitelnost. Od získávání materiálu až po výrobu našich doplňků se snažíme držet procesů, které jsou v co největším souladu s přírodou. Stále je však spoustu prostoru pro zlepšení. Nedávno nám otevřela oči jedna z našich zákaznic, která nás upozornila na množství papíru v jednom doručeném balíčku. Tak moc jsme se snažili držet přírodních materiálů a vyvarovat se plastovým obalům, až nám nedošlo, jak moc můžeme na druhou stranu také plýtvat. Jedním z našich předsevzetí je tedy najít způsob, jak radikálně snížit množství využívaného papíru takovým způsobem, abychom šetřili zdroje, avšak stále zachovali radost ukrytou v našich balíčcích.
Dále bychom rádi snížili spotřebu (nejen) papíru i v naší kanceláři. Již jsme zanevřeli nad kapslovým kávovarem a jednorázovými papírovými utěrkami. Letos je náš tým však odhodlaný podniknout další kroky pro zodpovědnější kancelářský život.
1. Papír má dvě strany a fakt, že je jedna popsaná, ještě neznamená, že se nedá využít ta druhá.
2. Pokud to nebude nutné, vyvarujeme se zbytečnému tisku a kopírování dokumentů.
3. Pořídíme si koše pro třídění odpadu, ale nebudeme jimi omlouvat naši vysokou spotřebu.
4. Nebudeme jezdit každý svým autem, když máme společnou cestu.
5. Omezíme nákup kancelářského vybavení jen na nezbytně nutné.
6. Ohlídáme data spotřeby u potravin v naší ledničce, abychom je zbytečně nevyhazovali.
7. Budeme aktivně hledat nové a zodpovědnější způsoby, jak se stavět k jednotlivým výrobním krokům našich produktů.
8. Budeme se neustále vzájemně vzdělávat a podporovat v menší spotřebě i mimo kancelář.
Věříme, že není nutné sám sebe bičovat za každý malý přešlap. V dnešní době není vůbec snadné žít tak, aby nic neškodilo ničemu. Kdyby však každý změnil své návyky takovým způsobem, aby kupoval a využíval jen prostředky naprosto nezbytné, mohl by se stav našeho životního prostředí i naší životní úrovně výrazně zlepšit.