Udržitelný rozvoj ve městech
Šance, že i vy žijete ve velkém městě není malá. Stále se mnoho lidí vzdává poklidného života na vesnici či v maloměstě a dává přednost vzrušujícímu a rychlému tempu metropolí. Pak není překvapující odhad, který říká, že v roce 2030 by měly ve velkoměstech žít až dvě třetiny celosvětové populace. Je to výzva nejen pro každého z nás, ale také z hlediska urbanistického plánování. Přestože povědomí o problematikách spojených se zhoršujícím se životním prostředím se neustále rozrůstá a stále více lidí se snaží šířit myšlenku udržitelnosti, neleží před námi lehký úkol. Jak můžeme s rostoucí populací, tím pádem i spotřebou, žít zodpovědně a s ohledem na naše okolí?
Co by mělo být samozřejmostí
Příliv nových lidí do měst a stárnutí budov vede k vzrůstajícímu počtu stavebních projektů. Tyto plány, které mají za cíl rozvoj měst, jsou často velmi náročné z hlediska využití nejen mnoha zdrojů, ale také množství volných ploch. Jistě už chápete, že najít vhodný balanc mezi rychle rostoucími městy a udržitelností je podstatně obtížné. Nicméně, prostor pro menší zatěžování okolí tady stále je.
Obzvláště recyklování se stává čím dál tím více důležité a lidé po celém světě jsou si toho vědomi. V mnoha státech se snaží produkty používat několikrát, včetně plastových a skleněných lahví. Zbytečný odpad je řešen zpoplatněním plastových sáčků nebo naopak vyplacením za vrácení lahví. Také jsme se naučili čistit odpadní vodu tak, aby mohla být znovu využívána. Oživujeme prázdné budovy a snažíme se v metropolích tvořit nové zelené plochy. Umíme zodpovědně využívat energii získanou z obnovitelných zdrojů.
Další změny důležité pro ochranu životního prostředí
Všechny zmíněné faktory jsou pro udržitelné město naprosto klíčové. Každopádně je třeba kalkulovat i s dalšími, které nemusí být na první pohled vidět, jako například HDP nebo úroveň vzdělání. Za vším tím zodpovědným využíváním materiálů jsou i další příležitosti, zejména v sociálním sektoru, které nám umožňují žít šetrněji.
Jedním z velkých témat je doprava. Mnoho zemí se snaží zredukovat motorovou dopravu, která zatěžuje prostředí jedovatými výpary, a podpořit alternativní způsoby transportu. Poněkud nenápadným, ale účinným způsobem, jak toho docílit, je snaha budovat více cyklostezek a zároveň tvořit omezení v centrech pro automobily. Takto se snaží města dosáhnout toho, aby se obyvatelé naučili zejména pro krátké vzdálenosti využívat buďto svá, nebo zapůjčená kola. Ale také elektrická auta se již dostávají do středu zájmu mnoha lidí.
Nicméně, abychom byli schopni takových cílů dosáhnout, kooperace mezi městem a jeho obyvateli je naprosto nezbytná. Pokud však lidé nejsou připraveni na změnu, nebudou ochotni přijmout jakékoliv reformy. Je třeba je nejdříve co nejvíce ohledně dané problematiky vzdělat a poté navrhnout řešení. Jedním z příkladů jsou organické produkty, které životní prostředí zatěžují o mnoho méně než konvenční spotřební zboží. Stále ale většina není ochotna připlatit si za kvalitní výrobky či potraviny, které ovlivňují vlastní tělesnou kondici, a preferuje diskontní prodejny.