Udržitelnost aneb 10 způsobů, jak šetřit přírodu
Udržitelnost je důležitým tématem již několik let ve všech možných odvětvích. Přestože si můžete myslet, že vás míjí, opak je pravdou. Koncept udržitelnosti se nás dotýká i při každodenních aktivitách jako je výběr jídla, nákup nábytku či doplňků. Je jen na nás, jak zodpovědně se k dané problematice postavíme. Co vše může jednotlivec udělat pro životní prostředí a jak ušetřit přírodu, jsme rozebrali v dnešním článku.
Samozřejmě chápeme, že není jednoduché myslet na přírodu při každém rozhodnutí, které během dne uděláme. Není jednoduché se vždy zachovat správně. I přesto jsme schopni pro naše okolí udělat mnoho za pomoci jednoduchých kroků, které nic nestojí. Čím více lidí si tyto maličkosti vezme k srdci, tím více nám příroda bude vděčná.
Co je to udržitelnost?
Pojem poprvé použil Hans Carl von Carlowitz ve smyslu lesnictví v roce 1713. Doslova řekl, že:
„existuje nepřetržité, konzistentní a udržitelné užívání, bez kterého by půda mohla ztratit svou podstatu.“
Tento citát neznamená nic jiného, než že můžeme využívat přírodní zdroje jen tak dlouho, dokud jsou schopny se samy obnovit. Nadměrné a bezohledné užívání může mít dopad na zachování zásob a následující generace tak o ně budou postupně přicházet. Výsledkem může být trvalý kolaps systému a společnost, jakou známe dnes, již nemusí existovat.
Každopádně tento problém se dnes již netýká pouze lesů. Existuje spoustu dalších zdrojů, které je třeba využívat s ohledem na udržitelnost. Můžeme tak mluvit o nespočtu témat, jako například rybářství, těžba ropy či zemního plynu. V neposlední řadě je třeba věnovat speciální pozornost také emisím oxidu uhličitého unikajícím do ovzduší s každým spalováním surovin, které používáme pro získání energie. Jsou to právě tyto emise, které zapříčiňují rapidně se zhoršující kvalitu ovzduší a nakonec i klimatické změny. Takže co může každý z nás udělat, abychom prostředí alespoň trochu ochránili?
1. Vhodná likvidace odpadků
V každodenním životě lehce podléháme pokušení vyhodit vše do stejného koše, především na veřejných místech, i přesto, že jsou dnes již sběrné popelnice na každém rohu. Nakonec se netříditelný odpad sváží do spaloven či na skladiště, odkud se opět může dostat do okolí. S mnohými materiály si však příroda neumí sama poradit, což vede k jejímu poškození. Kolik úsilí však stojí udělat o pár kroků více či obětovat několik sekund času k tomu, abychom odpadek zlikvidovali správně?
2. Vyhněte se letům na krátkou vzdálenost
Chápeme, že když je třeba se někam dostat opravdu rychle, mnohdy to jinak než letadlem nejde. Ale jen pro zajímavost, pouhý let z Hamburgu do Mnichova vygeneruje 170 kilogramů oxidu uhličitého. Vlak se může zdát pomalejší, ale rozhodně za sebou nezanechá tolik emisí. Když si navíc přičtete k samotnému letu čas strávený čekáním na letišti před i po něm, ve výsledku se může stát na kratší vzdálenosti vlak ještě o něco rychlejší.
3. Věnujte pozornost kvalitě výrobků
Produkt, který je vyroben eco-friendly a udržitelnou cestou, nemusí znamenat pouze přínos pro přírodu. I vy si díky tomu můžete být jisti, že kupujete kvalitní produkty, nad jejichž výrobou se někdo opravdu zamyslel. Je dobré taky přemýšlet při nákupu potravin. Čím blíž je místo jejich původu, tím méně emisí bylo vyprodukováno do ovzduší během jejich transportu.
4. Myslete ekonomicky při užívání energií
Zamyšlení se před užitím energií vám může nejen ušetřit dost peněz, ale také jemně navrací přírodě život. Každý, kdo se například rozhodne topit doma i během doby, kdy je v práci, nejenže vyhazuje peníze z okna, ale navíc naprosto zbytečně mrhá důležitými zdroji. Stejně je třeba přemýšlet i u zařízení, která až tak často nepoužíváme. Věděli jste například, že televize konzumuje určité množství energie i když je vypnutá?
5. Investujte do věcí, na kterých záleží
Některé produkty vyrobeny cestou, která šetří životní prostředí, si zkrátka žádají vyšší cenu. Všimnout si toho můžete například v supermarketech, kde je třeba si za opravdu kvalitní suroviny lehce připlatit. Důležitá rozhodnutí se však mohou týkat i cestování. Přestože lety na dlouhé vzdálenosti mohou být levnější než cesta vlakem a veřejná doprava může zabrat více času než cesta autem, letadlo a auto jsou naopak velmi škodlivé pro naše prostředí. Lidé, kteří si otázku udržitelnosti berou k srdci, by se měli zamyslet i nad tímto.
6. Respektujte přírodu
Každý, kdo se již v životě podíval do lesa, jistě narazil na stopy, které tam po sobě lidé občas zanechají, v podobě odpadků. Především značené cestičky pro pěší námi nejsou ušetřeny. Odpad je všudypřítomný, i když se dá mnohdy na křižovatkách najít odpadkový koš. Pokud se však ukáže, že tomu tak není, přece jen je ohleduplnější svůj odpad na malou chvíli nést, dokud jej nebude možno zlikvidovat řádně.
7. Svezte se na kole
Zatímco díky kola zaplňujeme ovzduší emisemi CO2 pouze během jeho výroby, užíváním automobilu či veřejné dopravy tak zapříčiňujeme každým jednotlivým užitím. Proto doporučujeme použít na kratší vzdálenosti právě kolo. Obzvlášť, pokud je venku krásně!
8. Používejte zelenou elektřinu
Většina budov, které se dnes staví, mají ve střeše zabudovány solární panely. Produkují energii, díky které se do ovzduší nedostává tolik škodlivin. Také další alternativní obnovitelné zdroje, jako je například vítr, dokáží vytvořit energii, která šetří přírodu. Přechodem na využívání takového druhu elektřiny můžete jako tří či čtyř členná rodina ušetřit až dvě tuny oxidu uhličitého za rok.
9. Použijte věci více než jednou
Obzvlášť, pokud mluvíme o plastu, jelikož trvá až celá staletí, než se s ním příroda vypořádá a rozloží jej. To je také důvod, proč je třeba si za plastovou tašku připlatit nejen v potravinových řetězcích, ale dnes také při nákupu oděvu.
10. Jezte méně masa
Ubrání množství masa z vašeho jídelníčku je především zdravé. Zároveň má ale značný dopad na prostředí, ve kterém žijete. Hromadný chov je oslabován a méně zvířat trpí. Je to ale i ovzduší, kterému se uleví. Věděli jste, že vegetariáni ušetří vzduch ročně o 400 kilogramů CO2?