Historie řemesel v podhůří Beskyd
O zručnosti „zlatých českých ručiček“ se ví takřka po celém světě. Od pradávna jsme svou šikovnost přetvářeli na unikátní produkty, které dokázaly sloužit dlouhá léta. Do výroby jsme v našich krajích totiž vždy dávali nejen svůj um, ale i kus svého srdce. Ať už se jednalo o vyšívání krajek, tkalcovství, kloboučnictví či řezbářství, kvalita českých výrobků byla napříč historií proslulá. A čím konkrétně světu přispěl region rozléhající se na úpatí Beskyd?
Šikovné ruce lidí z Lašska dokázaly v jediném drobném regionu v srdci Evropy stvořit tolik rozdílných produktů. Všechny byly navíc dotaženy do takové kvality, že je většina značek schopna vyvíjet se již několik století, ale také se těšit obdivu ve světě. Mluvíme například o proslulém řemenářství v Metylovicích i světově známých kloboucích Tonak z Nového Jičína. Všechny tyto ale i mnohé další případy dokazují, že když se věci dělají opravdu precizně a kvalitně, lidé si k nim rádi najdou cestu. A mnohdy opakovaně.
Vyhlášené kožedělné řemeslo
Málokdo ví, že se z beskydského podhůří svého času vyvážely kožené biče nejen do Evropy, ale také například do Argentiny. Vše začalo v drobné obci zvané Metylovice, kde se začátkem 18. století usídlili mistři, jež se rychle stali odborníky na vydělávání kůží. Skutečný rozkvět pak přišel v polovině dalšího století, kdy kočí začali pohánět svá spřežení za pomoci metylovského biče napříč celou Evropou. Dobrá pověst se však rychle rozkřikla i dále ve světě. Dnes můžete Metylovice znát pod příhodným názvem „Kožané město“, který město získalo od svých hrdých občanů. Slavná tradice nabrala konce po roce 1948, kdy přišlo zestátnění. Lidé si však um svých předků oživují v místním muzeu. Stejně tak se ale v okolí stále najdou šikovné páry rukou, které s kvalitními kusy kůže pracovat umí. V BeWooden máme radost, že tyto řemeslníky můžeme podpořit a nenechat tuto nádhernou tradici, pocházející z našeho regionu, nadobro zaniknout.
Historie, která denně ožívá
Okolí Beskyd bylo vždy dřevem oplývající, a tak není překvapením, že si tu na své přišlo i tesařství. Nejstarší památky zdejší lidové kultury jsou většinou právě ze dřeva. Stavěly se zde celé dřevěné vesnice, jejichž prvky jsou stále viditelné napříč celým regionem. Pokud se například podíváte do pohádkového města Štramberk, v jeho samém centru se můžete nechat unést kouzelnými roubenkami, které se dnes plně využívají nejen k bydlení, ale také jako příjemné kavárny. Kousek od Štramberku se však dá najít i místo, kde se člověk může procházet dobovou obcí s dřevěnými domy, ve kterých historie stále žije. Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm nabízí návštěvníkům nejen prohlídku kouzelné lidové architektury. V každé z chaloupek denně ožívá tradiční řemeslo, jako například hrnčířství, kovářství či řezbářství, a člověk tak může opravdu nasát dobovou atmosféru. Zde totiž tradice stále žijí!
Klobouky, které zná celý svět
Značka Tonak pro vás možná nebude až tak cizí. My jsme si ji v BeWooden oblíbili natolik, že jsme se rozhodli s ní dokonce spolupracovat. Možná už začínáte tušit, ale pro ty z vás, kteří stále tápou – s firmou Tonak sídlící v Novém Jičíně pro vás vyrábíme jedinečné klobouky. Rozhodli jsme se je oslovit nejen díky obdivu opravdu nádherných produktů, které značka nabízí. Líbí se nám tradice a hodnoty, které Tonak udržuje již dvě stě let. Přestože firma existuje již tak dlouhou dobu, výroba zůstala téměř nezměněna, a tak je i dnes pro stvoření jednoho klobouku mnohdy třeba více než výrobních 150 kroků. Na světě není příliš podniků, které by uměly tyto unikátní módní doplňky tvořit v takovém měřítku a stále zachovat tradiční ruční práci. Díky tomu se také vyváží do všech koutů světa. Sta tisíce se ročně exportují nejen do zemí Evropy, ale například i do USA, Bolívie či Peru.
Přestože mluvíme o tak malém regionu, obdivujeme, jak světové nápady se zde mohou rodit. Jsme rádi, že můžeme být součástí místních tradic a zvyklostí a že můžeme s hrdostí tvrdit, že je v naší dílně opět dennodenně probouzíme.